menu

CZ

EN DE FR

Městské služby černé skládky odvážet nebudou

Tisková zpráva města

Město Roudnice nad Labem se dlouhodobě potýká nejen s černými skládkami na odlehlých místech, ale především materiálem odloženým u kontejnerů na směsný i tříděný odpad. Tento problém je patrný zejména v sídlištní zástavbě, kde se dá často narazit nejen na běžný odpad, ale i domácí přístroje, rozměrné kusy nábytku i celé obývací stěny. Přitom, stejně tak jako v případě suti, či vybraného nebezpečného odpadu, je jediným správným místem pro uložení sběrný dvůr Hostěraz. (Nebezpečné odpady ze stavební činnosti - lepenka (térový papír), azbest, sádrokarton a skelná vata nejsou na sběrném dvoře odebírány. Tyto druhy odpadů je možné za úplatu předat např. na nejbližší skládku Ladeo Lukavec s.r.o. a SONO PLUS s.r.o. Želechovice 48, Čížkovice. Stejně tak s použitými pneumatikami musíte na místa, která je jsou v Roudnici nad Labem povinna bezplatně odebírat. Jejich seznam a více informací nalzenete ZDE.) 

"Městské služby u nás řeší problém, který je pro řadu jiných měst zcela nepochopitelný. Je nemyslitelné, aby i nadále třikrát do týdne muselo nákladní vozidlo odklízet odpad, který každý slušný občan běžně odváží na sběrný dvůr. Hostěraz za letošní rok eviduje již 7000 návštěv s uložením 1500 tun odpadu. Svému účelu tedy slouží dobře a nevidím důvod, proč by ho neměl používat každý. Opakovaná upozornění však bohužel nepomohla. Příkladem může být sídliště Jih, kde opět vznikla obrovská černá skládka. Proto jsme se v rámci tzv. "Akce Roudnice" rozhodli zvolit radikálnější řešení, než doposud. Roudnické městské služby nebudou tento odpad celé tři týdny z ulic odvážet. Pořád doufám, že opravdu všichni pochopí, jak by se měli chovat. Pokud městská policie přistihne občana, jak zakládá černou skládku, pak je samozřejmě pokutován, ale to se ve všech případech dařit nemůže. Rád bych proto apeloval na tu většinu slušných občanů, snažící udržovat čistotu svého okolí, aby nám pomohla. Pokud takové chování uvidíte, tak viníky přímo upozorňujte nebo se alespoň ihned telefonicky obracejte na linku městské policie," řekl místostarosta Jiří Řezníček. 

Opatření má motivovat veřejnost, aby si více všímala svého okolí a uvědomila si, jakou zátěž vytváří nezodpovědná část obyvatel, se kterými sdílí společný životní prostor. Za běžného stavu totiž RMS z veřejných prostranství za rok odvezou desítky tun materiálu a urazí s ním tisíce zcela zbytečných kilometrů. Údržba města se tak na úkor nás všech prodražuje o stovky tisíc korun. 

"V současné době jezdíme již třikrát týdně a objem odpadu v ulicích stále roste. Někteří poukazují na možnost umisťování velkoobjemových kontejnerů, ale to při současné legislativě již není možné, a to nejen u nás. Nemůžeme spolehlivě kontrolovat vše, co do nich lidé vyhodí a takto shromážděný a potenciálně nebezpečný odpad by nám žádná skládka nepřijala,“ vysvětlil ředitel RMS Martin Chudoba. 

Každý roudnický občan může odpad svépomocí odvézt na sběrný dvůr nebo si přepravu jednoduše objednat. Městské služby za tímto účelem nabízejí malé nákladní vozy Multicar. Při přesunu běžného materiálu s nakládkou nepřesahující čtvrthodinu by vás taková služba v průměru neměla stát více než 500 Kč. Pro objednání s dostatečným předstihem volejte na číslo 416 837 835. Více informací o službách sběrného dvora Hostěraz a odpadovém hospodářství města naleznete v naší webové sekci odboru životního prostředí "Vše o odpadech"

Téma černých skládek v rounických ulicích sledujte i v aktuální reportáži infokanálu MIS

(pračka odstavená přímo pod plakátem upozorňujícím na zákaz odkládání odpadu patřícího na sběrný dvůr)

Podobné aktuality:

Údržba dřevin omezí parkování na Karlově náměstí

22.02.2021

Mgr. Jan Vancl

V průběhu února a března odborná firma Gabriel s.r.o. provádí první etapu arboristické údržby dřevin na roudnickém hřbitově a Karlově náměstí. O víkendu 27. - 28. 2. částečně omezí parkování v centru města.

Zrušení svozu bioodpadu

15.02.2021

AKTUALIZACE: Poslední ze tří nově zavedených zimních termínů svozu bioodpadu se z náhradního termínu (st - pá, 17. - 19. 2.) přesouvá na týden příští (st - pá, 24. - 26. 2.). Důvodem přetrvávající mrazy, při kterých je vlhký odpad z některých nádob obtížné vyprázdnit. Děkujeme za pochopení.

Změna termínu svozu bioodpadu

08.02.2021

Poslední ze tří nově zavedených zimních termínů svozu bioodpadu se z tohoto týdne (st - pá, 10. 2. - 12. 2. ) přesouvá na týden příští (st - pá, 17. - 19. 2.). Důvodem jsou aktuální mrazy, při kterých je vlhký odpad z některých nádob obtížné vyprázdnit. Děkujeme za pochopení.

Informace k místnímu poplatku za komunální odpad v roce 2021

22.01.2021

Upozorňujeme na povinnost hrazení místního poplatku za komunální odpad. Částku 670 Kč můžete zaplatit osobně i převodem do 30. června 2021. Složenky za tímto účelem nejsou rozesílány.

Upozornění na změnu svozu separovaného odpadu z Podlusk a části Bezděkova

06.01.2021

Upozorňujeme obyvatele městských částí Podlusky a Bezděkov na změnu pravidelného svozu separovaného odpadu. V tomto roce se bude konat každé úterý v liché týdny. Svozová firma zajistí náklad pouze pytlů k tomu určených.

Na novou výsadbu naváže rekonstrukce Smetanova náměstí

18.12.2020

Mgr. Jan Vancl

V závěru roku proběhla obměna vysoké stromové zeleně v lokalitě Smetanova náměstí. Nemocné a prosychající javory nahradili noví jedinci. Vedení města Roudnice nad Labem v průběhu dvou let plánuje navázat projektem a realizací jeho kompletní rekonstrukce.

Odpadová akce uspěla, pravidelné svozy se nevrátí

09.12.2020

Mgr. Jan Vancl

Roudnické městské služby po tři týdny neodvážely černé skládky. Veřejnost se k výzvě postavila kladně a odpadu v ulicích ubylo. Pravidelné svozy věcí patřících na sběrný dvůr se tak nevrátí.

Obnova usychajících dřevin pokračuje

19.11.2020

Mgr. Jan Vancl

V lokalitě Smetanovo náměstí dnes pokročily práce na kompletní obnově tamější zeleně. Pokácené stromy do konce roku nahradí nová výsadba. Zásah je součástí avizované podzimní obnovy desítek usychajících dřevin na celém území Roudnice nad Labem.

Svoz bioodpadu v zimním období

09.11.2020

S příchodem zimního období v listopadu opět přerušujeme pravidelné čtrnáctidenní svozy bioodpadu. V reakci na podněty občanů jsou však letos nově zařazeny tři termíny v prodlouženém měsíčním intervalu. Samozřejmě můžete stále využít i služeb sběrného dvora Hostěraz.

V Podluskách proběhne sběr nebezpečných odpadů

29.09.2020

V sobotu 3. října ráno v Podluskách proběhne sběr drobných nebezpečných odpadů. Televizory, monitory, lednice, mrazáky ani další domácí spotřebiče a ostatní elektrozařízení však nově nebudou přijímány. Službu zabezpečuje Sdružení obcí pro nakládání s odpady SONO.

Záhájili jsme obnovu usychajících dřevin

23.09.2020

Mgr. Jan Vancl

Dnes dopoledne odborná firma zahájila plánované kácení usychajících dřevin. Přibližně stovku stromů, nejen v sídlišti, ale na celém území města, nahradí nové vhodnější a odolnější výsadba

Termíny svozu BIO odpadu pro rok 2020

27.02.2020

Ve vybraných lokalitách Roudnice nad Labem v březnu opět zahájíme pravidelný svoz biodpadu. Od 11. března tak bude možné v příslušném termínu přistavit sběrnou nádobu ke svozu, stále však nejpozději do 6:00 hod.

Roudnice nově nabízí možnost třídění jedlých olejů a tuků

19.12.2019

Mgr. Jan Vancl

Víte, jak správně naložit s olejem či tukem po smažení? Roudnický odbor životního prostředí si letos před Vánoci připravil novinku. K jeho vyhození tak můžete využít označené nádoby na stanovištích tříděného odpadu na sídlišti, Čihadlech, Bezděkově i v Podluskách.