Roudnice ocenila umělkyni Brodskou za její celoživotní tvorbu

aktualita 18. 07. 2017| Město Roudnice nad Labem | Tisková zpráva města

Roudnická umělkyně Eva Brodská letos oslavila významné životní jubileum. U této příležitosti byla vedením Roudnice nad Labem oceněna za svou celoživotní tvorbu a reprezentaci našeho města.

Eva Brodská (*1937) patří do významné roudnické umělecké rodiny, která již po dlouhá léta náleží k úzkému okruhu přátel a spolupracovníků místní galerie. V šedesátých letech byla aktivní účastnicí jejího zrodu a zároveň ve svém oboru výroby tapiserií představuje špičku výtvarné tvorby, která svým významem daleko přesahuje horizont regionu. 

V letošním roce oslavila krásné 80. výročí. Starosta města Vladimír Urban ji při této příležitosti pozval na roudnickou radnici, aby jí popřál a ocenil její nezanedbatelný přínos pro Roudnici nad Labem a její reprezentaci. Kromě osobního dárku a kytice tak obdržela i pamětní list.

     Autorka absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru profesora Antonína Kybala, zakladatele moderní interpretace textilní tvorby. Zpočátku ji spíše přitahoval obor malířství, pak se však upsala starobylé disciplíně gobelínu. Hluboce zakořeněná idea obrazu však určuje základní rozvrh i způsob práce. Jako výchozí inspiraci využívá autorka – na rozdíl od jiných tvůrců tapiserií opírajících se o detailní návrh – pouze povšechnou akvarelovou skicu, vytvořenou za pobytu v přírodě. Důležitý je přitom pocit existenciálního ztotožnění s časem a místem. Zajímá ji let ptáků, pohyb mraků, větru či moře, často se též zabývá tématem světla, jemuž  přikládá duchovní podtext. Samotné tkaní, důsledně autorské, založené na principu alla prima, vyžaduje značnou časovou investici a trpělivost, spojenou s kontemplací. Ve své práci autorka upřednostňuje klasickou gobelínovou techniku. Jako materiál využívá vlnu, často v kombinaci se sisalem. Její výtvarný jazyk se vyznačuje až minimalistickou střídmostí. Barevnost je tlumená, pohybuje se ve škále bělavých, nazelenalých, hnědých a modrých tónů.

     Bez Evy Brodské se neobejde žádná významná přehlídka české moderní tapiserie. Její gobelíny koncipované jako obrazová díla, jsou utkány z přírodních materiálů za použití tradičních řemeslných postupů. Patří ke stěžejním dílům textilní tvorby druhé poloviny dvacátého století u nás. Autorka je členkou Umělecké Besedy, její díla jsou zastoupena ve sbírkách významných muzeí a galerií v Čechách i v zahraničí.

zdroj: web GMU RCE

fotografie z fotogalerie fotografie z fotogalerie fotografie z fotogalerie fotografie z fotogalerie

Návrat na předchozí stránku
Roudnice nad Labem
Město Roudnice nad Labem
Karlovo náměstí 21, 413 01 Roudnice nad Labem
IČ: 00264334, DIČ: CZ00264334
GPS souřadnice: 50˚ 25' 31,39" N, 14˚ 15' 42,52" E

Telefon: 416 850 111 (ústředna),
fax: 416 850 171
E-podatelna: epodatelna@roudnicenl.cz
ID datové schránky: qdwbviv

Úřední hodiny úřadu
pondělí a středa: 7:00-17:00
úterý a čtvrtek: 9:00-15:00
pátek: nejsou stanoveny, úřad pro veřejnost uzavřen

Jednání mimo úřední hodiny je možné na základě domluvy
s příslušným pracovníkem.


Další provozní doby:
Infocentrum | Pokladna
Povinné informace

Facebook a RSS kanál
Facebook Facebook