Pražští OLDstars již po čtvrté zahltí roudnický klášter studentským divadlem

aktualita 10. 07. 2017| Zprávy z Roudnicka

Ve druhém červencovém víkendu letošních prázdnin, 14.– 16. 7. 2017, se stovka pražských studentů, sdružená v umělecké skupině OLDstars, nastěhuje do rozlehlého areálu původně gotického Augustiniánského kláštera v Roudnici nad Labem. Svým benefičním divadelním festivalem podpoří tuto významnou kulturní památku.

Během víkendu studenti odehrají více než 25 inscenací z repertoáru divadelního sklepení H2O na pražském Žižkově. Přímo pro festival vzniknou dvě původní openairové inscenace.

 

„Pod širým nebem uprostřed gotického ambitu vzdáme hold Williamu Shakespearovi, v roce 401. výročí jeho úmrtí, dvěma původními inscenacemi jeho her v moderním překladu Martina Hilského: KUPEC BENÁTSKÝ a ROMEO A JULIE,“ láká mluvčí projektu, studentka a členka OLDstars, Julie Ondračková. Celý festival se pak ponese v humorném duchu v parafrázi na citaci z nejslavnějšího Shakespearova textu: „slavit či neslavit“.

 

S klasickými texty mají OLDstars zkušenosti, kromě Shakespeara se v některém z festivalových prostor uprostřed kláštera objeví 3 SESTRY Antona Pavloviče Čechova, VRAŽDA V KLÁŠTERNÍ ULICI Eugena Labiche, JAK JE DŮLEŽITÉ MÍTI FILIPA Oskara Wilda, nebo scénická montáž MÉDEA. Většinu programu festivalu ale tvoří inscenace jiných žánrů. Autorská hra o „životě po tom“ Oskara Bábka VE JMÉNU LÁSKY A PŘÁTELSTVÍ, autorská inscenace Jacka Clovera OSTROVNÍ LIDÉ, která reflektuje problematiku uprchlíků. Generační zpovědí současných teenagerů je autorská inscenace GOOGLEGENERACE. V programu se objeví i loňská novinka JMÉNO Jona Fosseho, se kterou OLDstars sbírají úspěchy na soutěžních přehlídkách. V Roudnici OLDstars nově představí PROBUZENÍ JARA Franka Wedekinda, ELLINGA A KJELLA Axela Hellsteniuse, NOČNÍ ŽIVOČICHY Juana Mayorga, NA DOTEK Patricka Marbera, PÁNA POLŠTÁŘŮ Martina McDonagha, PŘEKRÁSNÝ VÝHLED Daniela Macivora, TRŮN MILOSRDENSTVÍ Neila La Buta, nebo africkou rituální hru BINTOU Koffiho Kwahule .

Areál kláštera bude festivalovým divákům přístupný od pátečního (14. 7.) oběda do nedělního (16. 7.) podvečera. V klášterní zahradě vyroste stanové městečko pro přespávání diváků. „Občerstvení i hygienické zázemí je zajištěno,“ ujišťuje Prokop Novák ze studentského organizačního týmu festivalu. „Novinkou letošního ročníku budou výstavy, komorní kino, komentované prohlídky kláštera a limitovaná edice tematických dárkových předmětů z dílny českých mladých grafiček a designérek,“ dodává. Výtěžek z prodeje, stejně jako výtěžek ze vstupného poputuje ve prospěch církevní památky.

 

„Těší mne několikaletý zájem studentů z umělecké skupiny OLDstars o náš klášter. Divadelní festival, který v červenci 2017 již počtvrté plánují, opět rozžije rozlehlý areál památky, pro niž je spojení s kulturním životem přirozené a důležité. Mladá energie je koncentrována do benefičního maratonu divadelních představení nejrůznějších žánrů, jehož výtěžek nám pomáhá rozvíjet naše společenské a kulturní úsilí. Studenti opakovaně dokazují, že nastupující generaci není lhostejné živé umění ani kulturní dědictví našich předků,“ Mgr. Martin Brousil, vikář podřipský.

 

Letošní ročník festivalu grantem podpořil Státní fond kultury. Záštitu nad projektem převzala Jitka Sachetová, radní Ústeckého kraje a starosta města Roudnice nad Labem, Vladimír Urban.

 

Předprodej vstupenek na: https://goout.net/cs/listky/oldstars-on-the-roud-festival-2017/ktfb/

 

OLDstars jsou nezávislá umělecká skupina, složená ze studentů a čerstvých absolventů uměleckých škol. V divadelní sezoně 2017/2018 oslaví 15 let své přítomnosti na pražské kulturní mapě studentských aktiv. Provozuje sklepní divadelní prostor H2O. Úspěchy slaví na přehlídkách studentského divadla. Každé léto pořádá benefiční divadelní festival, jehož výtěžek věnuje vybrané kulturní památce. Čtvrtým rokem studenti upínají svou pozornost ke klášteru v Roudnici nad Labem. www.oldstars.cz

Klášter v Roudnici nad Labem

Roudnice patřila od raných dob českého státu pražskému biskupství. Biskupové a od roku 1344 arcibiskupové pražští často pobývali na zdejším románském hradě. Biskup Jan IV. z Dražic se při svém několikaletém pobytu v Avignonu seznámil s působením řádu augustiniánů – kanovníků a roku 1333 pro něj v Roudnici založil klášter. Komunita řeholních kanovníků čítala nejprve 12 osob, po dokončení kláštera ve druhé polovině 14. století již kolem 30 členů v čele s proboštem. Řadila se k nejvýznamnějším dobovým ohniskům vzdělanosti.  Za husitských válek byl klášter opakovaně vypleněn a jeho pozemkový majetek rozkraden. Za okamžik zániku řeholní komunity bývá pokládán rok 1516, kdy byl v klášterním nekrologiu učiněn poslední zápis.

V 80. letech 16. století nechala Polyxena z Rožmberka (později z Lobkowicz) torzo kláštera upravit pro potřeby farní duchovní správy. Kostel, velmi poškozený při velkém požáru města v roce 1676, byl přestavěn při velké opravě v první polovině 18. století ve stylu barokní gotiky podle projektu Františka Maxmiliána Kaňky. Provedení stavby vedl Ottavio Broggio. V této podobě zůstává do dnes.

Dnes je klášter sídlem faráře. Poskytuje pravidelný program bohoslužeb a zázemí k aktivitám farnosti. Zároveň je místem setkávání zpěváků gregoriánského chorálu a umělců nejrůznějšího zaměření. Pořádá výstavy, koncerty, divadelní představení, duchovní obnovy atd. Díky těmto aktivitám, Klášternímu klubu a nově vznikajícímu Ekocentru Zvonice se otvírá široké veřejnosti. http://www.farnostroudnice.cz/

 

fotografie z fotogalerie fotografie z fotogalerie fotografie z fotogalerie

Návrat na předchozí stránku
Roudnice nad Labem
Město Roudnice nad Labem
Karlovo náměstí 21, 413 01 Roudnice nad Labem
IČ: 00264334, DIČ: CZ00264334
GPS souřadnice: 50˚ 25' 31,39" N, 14˚ 15' 42,52" E

Telefon: 416 850 111 (ústředna),
fax: 416 850 171
E-podatelna: epodatelna@roudnicenl.cz
ID datové schránky: qdwbviv

Úřední hodiny úřadu
pondělí a středa: 7:00-17:00
úterý a čtvrtek: 9:00-15:00
pátek: nejsou stanoveny, úřad pro veřejnost uzavřen

Jednání mimo úřední hodiny je možné na základě domluvy
s příslušným pracovníkem.


Další provozní doby:
Infocentrum | Pokladna
Povinné informace

Facebook a RSS kanál
Facebook Facebook