menu

CZ

EN DE FR

Roudnice nově nabízí možnost třídění jedlých olejů a tuků

Tisková zpráva města

K vánočním svátkům tradičně patří i množství smažených jídel. Jak ale správně naložit s použitým olejem a tukem? Roudnický odbor životního prostředí v tomto týdnu na čtyřech stanovištích rozšířil možnost třídění odpadů o ukládání kuchyňských olejů a tuků.

 „S tuky a oleji po smažení by se nemělo nakládat jako s běžným směsným odpadem. Určitě se nesmí vylévat do WC – do kanalizace totiž nepatří! Pokud se do ní vysmažený olej a tuk skrze něj, nebo i domácí výlevky a dřezy dostane, s vysokou pravděpodobností si tím můžete způsobit nepříjemnost v podobě zneprůchodnění kanalizace,“ varuje za odbor životního prostředí Milena Nováková.

  

 

Cílem projektu je ochrana životního prostředí, ale také veřejného i soukromého majetku od zbytečné a nákladné údržby na odpadních systémech kanalizace. Použitý potravinářský olej se následně využívá např. při výrobě biopaliv nebo v chemickém a gumárenském průmyslu.

 „Roudničtí obyvatelé nám dlouhodobě ukazují, že mají o třídění odpadu opravdový zájem. Snažíme se proto kontejnerová stání nejen modernizovat, ale také hledat možnosti, jak jim ho zjednodušit a nabídnout nové možnosti. Věřím, že mnohým přijdou nové nádoby na oleje a tuky vhod nejen o Vánocích, ale i v průběhu celého roku. Pokud se osvědčí, máme v plánu je přistavit i na další místa,“ říká místostarosta Jiří Řezníček.

 

Doporučený postup třídění: Použitý olej nechte vychladnout a za pomoci trychtýře jej doma přelijte do plastové lahve, dobře uzavřete a vhoďte do označené černé nádoby s kulatým vhozem. Svoz a likvidaci zajistí oprávněná firma.

 Pozor! Sběrné nádoby nejsou určeny pro motorové a jiné mazací oleje! Jedná se o nebezpečný odpad patřící na sběrný dvůr!

 Nové nádoby na oleje a tuky naleznete na těchto kontejnerových stanovištích:

 1. Máje

 

 

 Neklanova

 

  

Krabčická

 

 

Na Čihadlech

 

Podobné aktuality:

Údržba dřevin omezí parkování na Karlově náměstí

22.02.2021

Mgr. Jan Vancl

V průběhu února a března odborná firma Gabriel s.r.o. provádí první etapu arboristické údržby dřevin na roudnickém hřbitově a Karlově náměstí. O víkendu 27. - 28. 2. částečně omezí parkování v centru města.

Zrušení svozu bioodpadu

15.02.2021

AKTUALIZACE: Poslední ze tří nově zavedených zimních termínů svozu bioodpadu se z náhradního termínu (st - pá, 17. - 19. 2.) přesouvá na týden příští (st - pá, 24. - 26. 2.). Důvodem přetrvávající mrazy, při kterých je vlhký odpad z některých nádob obtížné vyprázdnit. Děkujeme za pochopení.

Změna termínu svozu bioodpadu

08.02.2021

Poslední ze tří nově zavedených zimních termínů svozu bioodpadu se z tohoto týdne (st - pá, 10. 2. - 12. 2. ) přesouvá na týden příští (st - pá, 17. - 19. 2.). Důvodem jsou aktuální mrazy, při kterých je vlhký odpad z některých nádob obtížné vyprázdnit. Děkujeme za pochopení.

Informace k místnímu poplatku za komunální odpad v roce 2021

22.01.2021

Upozorňujeme na povinnost hrazení místního poplatku za komunální odpad. Částku 670 Kč můžete zaplatit osobně i převodem do 30. června 2021. Složenky za tímto účelem nejsou rozesílány.

Upozornění na změnu svozu separovaného odpadu z Podlusk a části Bezděkova

06.01.2021

Upozorňujeme obyvatele městských částí Podlusky a Bezděkov na změnu pravidelného svozu separovaného odpadu. V tomto roce se bude konat každé úterý v liché týdny. Svozová firma zajistí náklad pouze pytlů k tomu určených.

Na novou výsadbu naváže rekonstrukce Smetanova náměstí

18.12.2020

Mgr. Jan Vancl

V závěru roku proběhla obměna vysoké stromové zeleně v lokalitě Smetanova náměstí. Nemocné a prosychající javory nahradili noví jedinci. Vedení města Roudnice nad Labem v průběhu dvou let plánuje navázat projektem a realizací jeho kompletní rekonstrukce.

Odpadová akce uspěla, pravidelné svozy se nevrátí

09.12.2020

Mgr. Jan Vancl

Roudnické městské služby po tři týdny neodvážely černé skládky. Veřejnost se k výzvě postavila kladně a odpadu v ulicích ubylo. Pravidelné svozy věcí patřících na sběrný dvůr se tak nevrátí.

Obnova usychajících dřevin pokračuje

19.11.2020

Mgr. Jan Vancl

V lokalitě Smetanovo náměstí dnes pokročily práce na kompletní obnově tamější zeleně. Pokácené stromy do konce roku nahradí nová výsadba. Zásah je součástí avizované podzimní obnovy desítek usychajících dřevin na celém území Roudnice nad Labem.

Svoz bioodpadu v zimním období

09.11.2020

S příchodem zimního období v listopadu opět přerušujeme pravidelné čtrnáctidenní svozy bioodpadu. V reakci na podněty občanů jsou však letos nově zařazeny tři termíny v prodlouženém měsíčním intervalu. Samozřejmě můžete stále využít i služeb sběrného dvora Hostěraz.

Městské služby černé skládky odvážet nebudou

29.10.2020

Mgr. Jan Vancl

Roudnice nad Labem občanům nabízí mnoho způsobů, jak zodpovědně nakládat se svým odpadem. I přes opakovaná upozornění a postihy však Roudnické městské služby musejí z ulic stále pravidelně uklízet černé skládky. Město proto volí radikální řešení - v termínu 9. - 28. listopadu nebude odvážen.

V Podluskách proběhne sběr nebezpečných odpadů

29.09.2020

V sobotu 3. října ráno v Podluskách proběhne sběr drobných nebezpečných odpadů. Televizory, monitory, lednice, mrazáky ani další domácí spotřebiče a ostatní elektrozařízení však nově nebudou přijímány. Službu zabezpečuje Sdružení obcí pro nakládání s odpady SONO.

Záhájili jsme obnovu usychajících dřevin

23.09.2020

Mgr. Jan Vancl

Dnes dopoledne odborná firma zahájila plánované kácení usychajících dřevin. Přibližně stovku stromů, nejen v sídlišti, ale na celém území města, nahradí nové vhodnější a odolnější výsadba

Termíny svozu BIO odpadu pro rok 2020

27.02.2020

Ve vybraných lokalitách Roudnice nad Labem v březnu opět zahájíme pravidelný svoz biodpadu. Od 11. března tak bude možné v příslušném termínu přistavit sběrnou nádobu ke svozu, stále však nejpozději do 6:00 hod.