menu

CZ

EN DE FR

Údržba dřevin omezí parkování na Karlově náměstí

Tisková zpráva města

Prořezy a kácení v obou lokalitách se ve většině případů týkají dřevin zatížených městským prostředím, nebo přímo zásahy do kořenového systému stavbou či mechanickým poškozením. Tzv. pěstební opatření jsou tak pro stabilizaci stávající zeleně velmi důležitá.

Tuto sobotu 27. 2. budou na karlově náměstí dočasně vymezena místa, kde v neděli 28. 2. proběhne kácení nebo prořez. Žádáme proto řidiče, aby ve vlastním zájmu respektovali značení a preferovali parkovací místa dále o stromů tak, aby v případě pádu nedošlo k poškození jejich vozidla. 

Na Karlově náměstí bylo k ošetření určeno celkem 71 stromů. Zaměřuje se na stabilizaci sekundárních korun, jejich zmlazovací řezy, úpravy podchozích výšek, zajištění provozní bezpečnosti odstraněním defektů i suchých části korun a aplikací bezpečnostních vazeb. Současně však bylo ke kácení označeno sedm odumírajících, významně poškozených jedinců, u kterých nešlo předpokládat zlepšení zdravotního stavu. 

Na městském hřbitově se zásahy týkají 68 dřevin. V části starého hřbitova je především nezbytné odstranění nevhodných, nestabilních a dožívajících výsadeb v blízkosti hrobových míst, stabilizace a ošetření dominantních jedinců, instalace nových i kontrola dřívějších bezpečnostních vazeb a zvýšení podchozí výšky korun. V části nového hřbitova bylo označeno několik dožívajících bříz a ke kácení celkem navrženo 19 dřevin. 

„V obou lokalitách se bohužel nacházejí staré a nemocné stromy, které nemají dlouhodobou perspektivu a často již spíše ohrožují své okolí. Na celou akci samozřejmě máme vyhotovený dendrologický posudek, abychom měli jasnou představu o stavu dotčených dřevin. Roudnický hřbitov je sice v městské správě, ale jedná se o majetek církve. Ta nás proto o kácení sama požádala a my jí vyšli vstříc,“ vysvětlil místostarosta Jiří Řezníček. 

Kácení a část prořezů by mělo být kompletně dokončeno v rámci první etapy do 31. 3. 2021. Zbytek úprav však bude ještě pokračovat v termínu 1. 10. 2021 - 15. 12. 2021.

Fotogalerie

Podobné aktuality:

Zrušení svozu bioodpadu

15.02.2021

AKTUALIZACE: Poslední ze tří nově zavedených zimních termínů svozu bioodpadu se z náhradního termínu (st - pá, 17. - 19. 2.) přesouvá na týden příští (st - pá, 24. - 26. 2.). Důvodem přetrvávající mrazy, při kterých je vlhký odpad z některých nádob obtížné vyprázdnit. Děkujeme za pochopení.

Změna termínu svozu bioodpadu

08.02.2021

Poslední ze tří nově zavedených zimních termínů svozu bioodpadu se z tohoto týdne (st - pá, 10. 2. - 12. 2. ) přesouvá na týden příští (st - pá, 17. - 19. 2.). Důvodem jsou aktuální mrazy, při kterých je vlhký odpad z některých nádob obtížné vyprázdnit. Děkujeme za pochopení.

Informace k místnímu poplatku za komunální odpad v roce 2021

22.01.2021

Upozorňujeme na povinnost hrazení místního poplatku za komunální odpad. Částku 670 Kč můžete zaplatit osobně i převodem do 30. června 2021. Složenky za tímto účelem nejsou rozesílány.

Upozornění na změnu svozu separovaného odpadu z Podlusk a části Bezděkova

06.01.2021

Upozorňujeme obyvatele městských částí Podlusky a Bezděkov na změnu pravidelného svozu separovaného odpadu. V tomto roce se bude konat každé úterý v liché týdny. Svozová firma zajistí náklad pouze pytlů k tomu určených.

Na novou výsadbu naváže rekonstrukce Smetanova náměstí

18.12.2020

Mgr. Jan Vancl

V závěru roku proběhla obměna vysoké stromové zeleně v lokalitě Smetanova náměstí. Nemocné a prosychající javory nahradili noví jedinci. Vedení města Roudnice nad Labem v průběhu dvou let plánuje navázat projektem a realizací jeho kompletní rekonstrukce.

Odpadová akce uspěla, pravidelné svozy se nevrátí

09.12.2020

Mgr. Jan Vancl

Roudnické městské služby po tři týdny neodvážely černé skládky. Veřejnost se k výzvě postavila kladně a odpadu v ulicích ubylo. Pravidelné svozy věcí patřících na sběrný dvůr se tak nevrátí.

Obnova usychajících dřevin pokračuje

19.11.2020

Mgr. Jan Vancl

V lokalitě Smetanovo náměstí dnes pokročily práce na kompletní obnově tamější zeleně. Pokácené stromy do konce roku nahradí nová výsadba. Zásah je součástí avizované podzimní obnovy desítek usychajících dřevin na celém území Roudnice nad Labem.

Svoz bioodpadu v zimním období

09.11.2020

S příchodem zimního období v listopadu opět přerušujeme pravidelné čtrnáctidenní svozy bioodpadu. V reakci na podněty občanů jsou však letos nově zařazeny tři termíny v prodlouženém měsíčním intervalu. Samozřejmě můžete stále využít i služeb sběrného dvora Hostěraz.

Městské služby černé skládky odvážet nebudou

29.10.2020

Mgr. Jan Vancl

Roudnice nad Labem občanům nabízí mnoho způsobů, jak zodpovědně nakládat se svým odpadem. I přes opakovaná upozornění a postihy však Roudnické městské služby musejí z ulic stále pravidelně uklízet černé skládky. Město proto volí radikální řešení - v termínu 9. - 28. listopadu nebude odvážen.

V Podluskách proběhne sběr nebezpečných odpadů

29.09.2020

V sobotu 3. října ráno v Podluskách proběhne sběr drobných nebezpečných odpadů. Televizory, monitory, lednice, mrazáky ani další domácí spotřebiče a ostatní elektrozařízení však nově nebudou přijímány. Službu zabezpečuje Sdružení obcí pro nakládání s odpady SONO.

Záhájili jsme obnovu usychajících dřevin

23.09.2020

Mgr. Jan Vancl

Dnes dopoledne odborná firma zahájila plánované kácení usychajících dřevin. Přibližně stovku stromů, nejen v sídlišti, ale na celém území města, nahradí nové vhodnější a odolnější výsadba

Termíny svozu BIO odpadu pro rok 2020

27.02.2020

Ve vybraných lokalitách Roudnice nad Labem v březnu opět zahájíme pravidelný svoz biodpadu. Od 11. března tak bude možné v příslušném termínu přistavit sběrnou nádobu ke svozu, stále však nejpozději do 6:00 hod.

Roudnice nově nabízí možnost třídění jedlých olejů a tuků

19.12.2019

Mgr. Jan Vancl

Víte, jak správně naložit s olejem či tukem po smažení? Roudnický odbor životního prostředí si letos před Vánoci připravil novinku. K jeho vyhození tak můžete využít označené nádoby na stanovištích tříděného odpadu na sídlišti, Čihadlech, Bezděkově i v Podluskách.