menu

CZ

EN DE FR

Odpadová akce uspěla, pravidelné svozy se nevrátí

Tisková zpráva města

V minulém týdnu skončilo avizované třítýdenní období, po které Roudnické městské služby zcela přerušily pravidelné, avšak nestandardní svozy objemného odpadu. V poslední listopadové pondělí na ranní směnu, s pracovníky vybavenými vozem Multicar, vyrazil i místostarosta Jiří Řezníček. Na vlastní oči se tak přesvědčil, kolik odpadu v ulicích našeho města v závěru "experimentu" zůstalo. 

„Po analýze výsledků musím říct, že se roudničáci opravdu snažili, protože se u kontejnerových stání tohoto velkoobjemového odpadu nacházelo opravdu poskrovnu. Akce tedy opravdu měla smysl. Na sběrném dvoře narostlo množství odevzdaného odpadu o 44%. To, že ho lidé začali vozit na Hostěraz místo ke kontejnerům, pro mne znamená opravdový úspěch. Všichni jsme si dokázali, že to jde a já jim za to děkuji,“ uvedl místostarosta Řezníček po finálním vyhodnocení třítýdenní akce. 

I přesto, že v úvodních dnech odpad nepřibýval běžným tempem, v závěru posledního týdne se ho velké množství objevilo hned na několika místech. Jen v průběhu zmíněného dopoledne tak bylo třeba odvézt stovky kilogramů odpadu patřícího na sběrný dvůr. I přesto se jednalo o pouhý zlomek množství z týdnů před zahájením akce. 

Město Roudnice nad Labem a jeho městské služby se však nevrátí k zaběhlému modelu pravidelného úklidu a nadále bude motivovat veřejnost k zodpovědnému nakládání s odpadem a postihovat bezohledné chování. 

„Po ukončení třítýdenního období jsme vyčistili celou Roudnici od těch málo věcí, které se v ulicích nacházely a v současné době jsme s ředitelem Roudnických městských služeb dohodnuti, že sice budeme dále jezdit, ale opravdu jen občas. Prozatím to vidím na interval jednou týdně, ale záměrně nebudeme říkat, kdy to bude. Opravdu se nechceme vracet k původnímu scénáři, kdy městské služby takto jezdily třikrát do týdne. Doufám, že to občané pochopí a budou se chovat alespoň tak, jako po ty tři neděle,“ řekl místostarosta. 

Provizorní papírové plakáty nahradí nové trvalejší cedule. Ty by měly nejen upozorňovat na platné normy, za jejichž porušení hrozí finanční postihy do výše až několika desítek tisíc korun, ale poskytovat i další informace o možnostech správného nakládání s odpady. Problematika nepořádku v roudnických ulicích se však bohužel začíná týkat i tříděného odpadu. 

„Nyní nás bohužel opět začala trápit sběrná místa na tříděný odpad, kde se objevují především hromady papírových krabic. Chápu, že si lidé v tomto období, více než kdy jindy, objednávají zásilky a kartonu proto přibývá. I přesto však nepatří volně na ulici, ale do nádob. Pokud je dotyčný složí, což se často neděje, ušetří v nich místo pro další sousedy. Bezohledné plnění kontejnerů totiž neřeší ani častější svozy. Pokud se odpad do nejbližší nádoby nevejde, ve většině případů je řešením dojít k dalšímu stanovišti, v nejhorším počkat na pravidelný svoz. Nechávat odpad volně v ulicích však není správnou volbou,“ vysvětluje místostarosta. 

Každý roudnický občan může odpad svépomocí odvézt na sběrný dvůr nebo si přepravu jednoduše objednat. Městské služby za tímto účelem nabízejí malé nákladní vozy Multicar. Při přesunu běžného materiálu s nakládkou nepřesahující čtvrthodinu by vás taková služba v průměru neměla stát více než 500 Kč. Pro objednání s dostatečným předstihem volejte na číslo 416 837 835. Více informací o službách sběrného dvora Hostěraz a odpadovém hospodářství města naleznete v naší webové sekci odboru životního prostředí "Vše o odpadech". 

Téma černých skládek v rounických ulicích s vyhodnocením akce sledujte i v aktuální reportáži infokanálu MIS.

Fotogalerie

Podobné aktuality:

Údržba dřevin omezí parkování na Karlově náměstí

22.02.2021

Mgr. Jan Vancl

V průběhu února a března odborná firma Gabriel s.r.o. provádí první etapu arboristické údržby dřevin na roudnickém hřbitově a Karlově náměstí. O víkendu 27. - 28. 2. částečně omezí parkování v centru města.

Zrušení svozu bioodpadu

15.02.2021

AKTUALIZACE: Poslední ze tří nově zavedených zimních termínů svozu bioodpadu se z náhradního termínu (st - pá, 17. - 19. 2.) přesouvá na týden příští (st - pá, 24. - 26. 2.). Důvodem přetrvávající mrazy, při kterých je vlhký odpad z některých nádob obtížné vyprázdnit. Děkujeme za pochopení.

Změna termínu svozu bioodpadu

08.02.2021

Poslední ze tří nově zavedených zimních termínů svozu bioodpadu se z tohoto týdne (st - pá, 10. 2. - 12. 2. ) přesouvá na týden příští (st - pá, 17. - 19. 2.). Důvodem jsou aktuální mrazy, při kterých je vlhký odpad z některých nádob obtížné vyprázdnit. Děkujeme za pochopení.

Informace k místnímu poplatku za komunální odpad v roce 2021

22.01.2021

Upozorňujeme na povinnost hrazení místního poplatku za komunální odpad. Částku 670 Kč můžete zaplatit osobně i převodem do 30. června 2021. Složenky za tímto účelem nejsou rozesílány.

Upozornění na změnu svozu separovaného odpadu z Podlusk a části Bezděkova

06.01.2021

Upozorňujeme obyvatele městských částí Podlusky a Bezděkov na změnu pravidelného svozu separovaného odpadu. V tomto roce se bude konat každé úterý v liché týdny. Svozová firma zajistí náklad pouze pytlů k tomu určených.

Na novou výsadbu naváže rekonstrukce Smetanova náměstí

18.12.2020

Mgr. Jan Vancl

V závěru roku proběhla obměna vysoké stromové zeleně v lokalitě Smetanova náměstí. Nemocné a prosychající javory nahradili noví jedinci. Vedení města Roudnice nad Labem v průběhu dvou let plánuje navázat projektem a realizací jeho kompletní rekonstrukce.

Obnova usychajících dřevin pokračuje

19.11.2020

Mgr. Jan Vancl

V lokalitě Smetanovo náměstí dnes pokročily práce na kompletní obnově tamější zeleně. Pokácené stromy do konce roku nahradí nová výsadba. Zásah je součástí avizované podzimní obnovy desítek usychajících dřevin na celém území Roudnice nad Labem.

Svoz bioodpadu v zimním období

09.11.2020

S příchodem zimního období v listopadu opět přerušujeme pravidelné čtrnáctidenní svozy bioodpadu. V reakci na podněty občanů jsou však letos nově zařazeny tři termíny v prodlouženém měsíčním intervalu. Samozřejmě můžete stále využít i služeb sběrného dvora Hostěraz.

Městské služby černé skládky odvážet nebudou

29.10.2020

Mgr. Jan Vancl

Roudnice nad Labem občanům nabízí mnoho způsobů, jak zodpovědně nakládat se svým odpadem. I přes opakovaná upozornění a postihy však Roudnické městské služby musejí z ulic stále pravidelně uklízet černé skládky. Město proto volí radikální řešení - v termínu 9. - 28. listopadu nebude odvážen.

V Podluskách proběhne sběr nebezpečných odpadů

29.09.2020

V sobotu 3. října ráno v Podluskách proběhne sběr drobných nebezpečných odpadů. Televizory, monitory, lednice, mrazáky ani další domácí spotřebiče a ostatní elektrozařízení však nově nebudou přijímány. Službu zabezpečuje Sdružení obcí pro nakládání s odpady SONO.

Záhájili jsme obnovu usychajících dřevin

23.09.2020

Mgr. Jan Vancl

Dnes dopoledne odborná firma zahájila plánované kácení usychajících dřevin. Přibližně stovku stromů, nejen v sídlišti, ale na celém území města, nahradí nové vhodnější a odolnější výsadba

Termíny svozu BIO odpadu pro rok 2020

27.02.2020

Ve vybraných lokalitách Roudnice nad Labem v březnu opět zahájíme pravidelný svoz biodpadu. Od 11. března tak bude možné v příslušném termínu přistavit sběrnou nádobu ke svozu, stále však nejpozději do 6:00 hod.

Roudnice nově nabízí možnost třídění jedlých olejů a tuků

19.12.2019

Mgr. Jan Vancl

Víte, jak správně naložit s olejem či tukem po smažení? Roudnický odbor životního prostředí si letos před Vánoci připravil novinku. K jeho vyhození tak můžete využít označené nádoby na stanovištích tříděného odpadu na sídlišti, Čihadlech, Bezděkově i v Podluskách.