Městské služby obměnily vozový park

aktualita 11. 10. 2017| Jan Vancl, tiskový mluvčí | Tisková zpráva města

Roudnické městské služby obměňují po deseti sezónách strojový park v segmentu speciálních silničních zametacích strojů. Již nyní tak můžete nový stroj RAVO potkat v ulicích města.

Průběh této akce v rozhovoru popsal Ing. Martin Chudoba, ředitel Roudnických městských služeb.

Co Vás vedlo k obměně strojového parku?

 Stávající zametací vozidlo „Grand Azura“ od firmy Mathieu Yno byla již poslední dva roky jen velmi složitě udržována v činnosti a doba ročně strávená v servisu již nebyla únosná. Hlavně z důvodu, že činnost tohoto speciálního vozidla je hodně nárazová a porucha v dubnových dnech, kdy se musí všechno zamést po zimě, byla opravdu stresující. O pořízení nového stroje se rozhodlo na podzim roku 2015, kdy servisní společnost, která Azuru servisovala, začala mít vážné existenční potíže. Nová servisní společnost měla stále delší servisní lhůty a některé složité závady vůbec nezvládala opravovat. Mateřský závod, který stroj již před několika lety přestal vyrábět, byl ochotný servis zajišťovat, ale zahraniční ceny jsme akceptovat nemohli.

 

Jak probíhal výběr vhodné náhrady?

  Na výběru nového stroje se začalo pracovat v únoru 2016. Zmapovali jsme trh s touto technikou a stanovili jsme si parametry, které od nového stroje očekáváme. Parametry technické jsme doplnili jak o informace o výrobních závodech (všechny jsou zahraniční), tak i o servisních sítí v ČR, abychom se pokusili eliminovat problémy, které se nám vyskytly u stávajícího stroje. Nakonec nám ve výběru zůstaly stroje CityCat 5006 od švýcarské společnosti Bucher Municipal, kterou v ČR zastupuje společnost Hanes, německý Aebi Schmidt Holding AG se strojem Cleango 500, kterou v ČR zastupuje společnost Zálesí a.s., italský výrobce Dulevo International S.P.A. se strojem Dulevo 3000, kterého v ČR zastupuje společnost Haiteco, anglický Johnston Sweepers se strojem CN401, kterého v ČR zastupuje společnost Farid Comercia a holandská společnost Fayat Group se strojem Ravo 5 iS, kterou v ČR zastupuje společnost A-Tec.

 Vybrat z výše uvedených strojů bylo opravdu složité. Navštívili jsme všechny české dodavatele, abychom viděli jejich zázemí a seznámili se se strojem. Stroje Dulevo a City Cat se přijely představit přímo do Roudnice, kde v našich ulicích předvedly co umí. Za Cleangem jsme jeli do Kopřivnice, kde dva roky pracuje v TS. Totéž jsme udělali s Johnstonem ve Dvoře Králové. Zanetací stroj Ravo dlouhá léta pracuje v TS Pelhřimov, kde s ním jsou natolik spokojeni, že ho mají v plánu koupit opět. Protože však firma Fayat vyšla v roce 2015 s novým modernizovaným modelem, který v ČR ještě nejezdí, byli jsme se s „pelhřimovskými“ podívat na stroj přímo ve výrobním závodě. Jako na všech „obhlídkách“ byl i zde s námi náš řidič zametacích vozů a i ve výrobním závodě si vyzkoušel stroj v akci.

 

Jaké parametry nakonec rozhodly o volbě stroje?

 Na dlouhých cestách, když jsme jezdili na prohlídky těchto strojů, jsme s naší obsluhou a technikem hodnotili prohlédnuté stroje ze všech možných úhlů náhledů - váhy, rozměry, výbavy, objemy, spotřeby, výkony, vnitřní systémy, způsoby obsluhy, množství elektroniky, jednoduchost údržeb, snadnost přístupu ke komponentům, no bylo toho hodně. Z těchto všech parametrů jsme nakonec se specializovanou společností připravili zadávací materiály pro výběrové řízení, kde samozřejmě musela hrát významnou roli i cena. Výběrové řízení jsme oficiálně zveřejnili 27. 3. tohoto roku.

                 Výsledkem rok a půl trvající práce je náš nový zametací stroj, který vzešel z výběrového řízení, a který si Roudnické městské služby již převzaly. Nyní ho tak můžete potkávat na roudnických ulicích, kde se bude stará o jejich čistotu. Tímto novým strojem je RAVO 5 iS.

fotografie z fotogalerie fotografie z fotogalerie

Návrat na předchozí stránku
Roudnice nad Labem
Město Roudnice nad Labem
Karlovo náměstí 21, 413 01 Roudnice nad Labem
IČ: 00264334, DIČ: CZ00264334
GPS souřadnice: 50˚ 25' 31,39" N, 14˚ 15' 42,52" E

Telefon: 416 850 111,fax: 416 850 171
E-podatelna: epodatelna@roudnicenl.cz
ID datové schránky: qdwbviv

Úřední hodiny úřadu
pondělí a středa: 7:00-17:00
úterý a čtvrtek: 9:00-15:00
pátek: nejsou stanoveny, úřad pro veřejnost uzavřen
Jednání mimo úřední hodiny je možné na základě domluvy
s příslušným pracovníkem.


Další provozní doby:
Pokladna úřadu
Informační a dopravní centrum Podřipska, Arnoštova 88
Povinné informace

Facebook a RSS kanál
Facebook Facebook