Roudnický pivovar se otevře návštěvníkům

aktualita 11. 09. 2017| Jan Vancl, tiskový mluvčí | Tisková zpráva města

Od minulého roku probíhají dílčí opravy a zabezpečovací práce v objektu roudnického pivovaru. Dokončení jejich hlavní části nyní umožní nabídnout objekt zájemcům pro pořádání jednorázových akcí. Již tento týden se můžeme těšit na koncert a prohlídky dvou pater pivovaru s historickými klenbami.

V průběhu loňského roku byly zahájeny úpravy nutné k budoucímu zpřístupnění roudnického pivovaru veřejnosti. Již tehdy bylo jasné, že celková rekonstrukce objektu vyžaduje nalezení soukromého investora. Město však rozhodlo alespoň o jeho částečném odvodnění a odvozu cca 100 tun suti. Vzhledem k zájmu o využití pivovaru ze strany roudnické veřejnosti byl v rámci zpracování statického posudku vyhotoven i dokument návrhu opatření pro pořádání jednorázových kulturních akcí.

„Prostory bychom veřejnosti rádi zpřístupnili, stejně tak případné kulturní akce mají naši podporu, avšak prioritou je pro nás bezpečnost návštěvníků. Pokud se podaří objekt dostatečně zabezpečit, nic nebrání jejich uskutečnění,“ komentoval tehdy situaci místostarosta Ing. František Padělek.

Na základě návrhu zabezpečení pivovaru pro pořádání jednorázových akcí, zpracovaného Ing. Janem Vinařem, bylo na jaře tohoto roku dokončeno vyklízení sutí a provedeny zabezpečovací práce, zejména zakrytí otvorů. Druhou etapu oprav, při které proběhla sanace a zvýšení statiky štítu pivovaru, v srpnu doplnila instalace nových dešťových žlabů a svodů.

"Pivovar je majetkem města a jedná se o nemovitou kulturní památku. Jako řádní hospodáři tudíž  máme určitou povinnost udržet tuto památku minimálně v takovém stavu, v jakém ji město koupilo. Jsou různé nápady a ideje, jak tento pivovar využít. Uvést ho však do stavu, kdy by mohl sloužit jako celek k nějakému účelu, ať už jako kulturní, či jiné zařízení, by však stálo stovky milionů korun. Na to město samozřejmě nemá. Proto jsme se rozhodli využít alespoň těch nejnutnějších prostředků k tomu, abychom tuto stavbu stabilizovali a nedocházelo k jejímu dalšímu podmáčení a narušování," vysvětlil místostarosta Padělek.

Město Roudnice nad Labem tak vyčlenilo zhruba půl milionu korun na provedení nejdůležitějších prací. V současné době jsou dvě patra s historickými klenbami z konce 17. století vyklizena. Město tak může pivovar nabídnout zájemcům pro pořádání jednorázových akcí, ovšem za předpokladu, že splní bezpečnostní podmínky dané legislativou.

První takovou akcí má být slavnostní koncert Vlastivědného spolku Říp o.s., kdy již v pátek 15. 9. od 17:00 v pivovaru vystoupí operní pěvkyně Jana Štěrbová a za doprovodu klavíristky Aleny Kolaříkové divákům představí operu Libuše od Bedřicha Smetany. V rámci sobotního programu akce Zažít Roudnici jinak pak budou moci malé skupiny návštěvníků v rámci komentované prohlídky zavítat do obou zpřístupněných pater sladovny.

 "Další velké opravy nepřipravujeme, ale určitě se na to téma budeme dále bavit a jednat. Budova pivovaru při pohledu směrem od nádraží nejenže není hezká, ale někdy ani bezpečná, a to zejména kvůli opadávající omítce. Dalším cílem je tedy stabilizovat tuto stěnu tak, aby kolemjdoucí nadále neohrožovala," dodal k dalším plánům místostarosta.

Na reportáž z roudnického pivovaru se již nyní můžete podívat ve vysílání MIS a na Youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=9u5OWtBXoHY

 

 

fotografie z fotogalerie fotografie z fotogalerie fotografie z fotogalerie fotografie z fotogalerie fotografie z fotogalerie fotografie z fotogalerie fotografie z fotogalerie

Návrat na předchozí stránku
Roudnice nad Labem
Město Roudnice nad Labem
Karlovo náměstí 21, 413 01 Roudnice nad Labem
IČ: 00264334, DIČ: CZ00264334
GPS souřadnice: 50˚ 25' 31,39" N, 14˚ 15' 42,52" E

Telefon: 416 850 111 (ústředna),
fax: 416 850 171
E-podatelna: epodatelna@roudnicenl.cz
ID datové schránky: qdwbviv

Úřední hodiny úřadu
pondělí a středa: 7:00-17:00
úterý a čtvrtek: 9:00-15:00
pátek: nejsou stanoveny, úřad pro veřejnost uzavřen

Jednání mimo úřední hodiny je možné na základě domluvy
s příslušným pracovníkem.


Další provozní doby:
Infocentrum | Pokladna
Povinné informace

Facebook a RSS kanál
Facebook Facebook