O víkendu se v Budyni strhne bitva o údolí

aktualita 07. 08. 2017| Zprávy z Roudnicka

Spolek oživené historie Švýcarská pěchota - Rattenchwanz, z.s. vás v sobotu 12. 8. 2017 srdečně zve do areálu hradu Budyně nad Ohří, kde je mezi 10:00 a 18:00 hod., kromě bitvy samotné, připraven i bohatý doprovodný program. Přijďte se podívat na ukázky výcviku s dlouhými píkami, muzikantská a šermířská vystoupení, prohlídku zbrojnice a tábora, či zkusit dvorské tance burgundské šlechty. Trh, kromě zboží a bohatého občerstvení, nabídne i ukázky dobových řemesel.

 

Valais, Wallis, Valle … v různých jazycích se ten kousek země jmenuje různě, ale pořád to znamená totéž: údolí. Dokonce velmi důležité údolí, protože umožňuje průchod mezi dvěma masivy Alp. A toho vína, co tam rostlo a roste! Není divu, že v roce 1475, když na západní hranici Spříseženství zuřily už rok Burgundské války mezi Švýcary a posledním burgundským vévodou Karlem Smělým, stalo se také bitevním polem.

To Savojští, jejichž země přiléhá k Valais na jihozápadě, vytáhli se svými ozbrojenci dobýt toto strategické území silou. Místní páni se bránili, co jim síly stačily, ale jejich situace nebyla dobrá: Savojských bylo mnoho a na jejich straně bojovali i zkušení Burgunďané. Obrana Valais slábla, opevněné město Conthey padlo a usadila se v něm savojská posádka. Cesta k Sionu byla otevřená. Místním velitelům nezbylo, než se dovolat spojeneckých smluv a obrátit se s prosbou o pomoc ke svým sousedům na severu, kde začínalo švýcarské Spříseženství, a zejména bojovný kanton Bern. Dorazí ale vojáci pod prapory s medvědem včas?

Průběh válečného tažení Savojských dnešním kantonem Valais budete moci sledovat na vlastní oči dne 12. srpna 2017 na hradě v Budyně nad Ohří, kde se uskuteční již sedmý ročník historické akce „Bitva Budyně“, tentokráte s názvem „Boj o údolí“.

Komu by snad unikl nějaký detail tohoto klání, nemusí zoufat, protože letos se v průběhu programu bitva v příkopu bude opakovat a budou tedy bitvy dvě (od 13:00 a 16:00)! A nejenom to, diváci nepřijdou o oblíbenou Program bude jako již tradičně velmi pestrý, ale děti si jistě najdou čas na stezku rytířských dovedností s disciplínami, které prověří jejich schopnosti stát se malým zbrojnošem či dvorní dámou.

 

Akci pořádá spolek oživené historie Švýcarská pěchota - Rattenchwanz, z.s. ve spolupráci s radnicí a Nadací Historické a kulturní dědictví regionu města Budyně nad Ohří.

 

Podrobnosti najdete na stránce akce http://bitva-budyne.cz/ nebo FB stránce (https://www.facebook.com/bitvabudyne). Akce se bude konat za každého počasí.

Areál hradu Budyně nad Ohří, 12. srpna 2017, 10 – 18 h., těšíme se na shledanou!

fotografie z fotogalerie fotografie z fotogalerie fotografie z fotogalerie fotografie z fotogalerie fotografie z fotogalerie

Návrat na předchozí stránku
Roudnice nad Labem
Město Roudnice nad Labem
Karlovo náměstí 21, 413 01 Roudnice nad Labem
IČ: 00264334, DIČ: CZ00264334
GPS souřadnice: 50˚ 25' 31,39" N, 14˚ 15' 42,52" E

Telefon: 416 850 111 (ústředna),
fax: 416 850 171
E-podatelna: epodatelna@roudnicenl.cz
ID datové schránky: qdwbviv

Úřední hodiny úřadu
pondělí a středa: 7:00-17:00
úterý a čtvrtek: 9:00-15:00
pátek: nejsou stanoveny, úřad pro veřejnost uzavřen

Jednání mimo úřední hodiny je možné na základě domluvy
s příslušným pracovníkem.


Další provozní doby:
Infocentrum | Pokladna
Povinné informace

Facebook a RSS kanál
Facebook Facebook