Do Roudnice se vrací Závod míru juniorů

aktualita 03. 05. 2017| Město Roudnice nad Labem | Tisková zpráva města

Letos již po šestačtyřicáté se na severu Čech v prvním květnovém týdnu setkají nejlepší juniorští cyklisté z celého světa. Ve čtvrtek startuje mezinárodní etapový Závod míru juniorů. Mezi tradičními etapovými městy opět nemůže chybět ani Roudnice nad Labem, kam se závod vrací, po roce a den přesně, v pátek 5. května. Během náročných čtyř dnů budou mladí cyklisté opět bojovat o jeden z aktuálně nejprestižnějších žlutých trikotů juniorského světa cyklistiky.

 

"Do Roudnice, města s dlouholetou cyklistickou tradicí, takto prestižní a i divácky zajímavý závod jistě patří. Těší mne, že se k nám mladí cyklisté z celého světa rádi vracejí a věřím, že je zde přivítáme i napřesrok," sdělil Vladimír Urban, starosta města.

Hromadný start na Roudnickou etapu závodu proběhne v pátek 5. 5. 2017 v 16:00 již tradičně na Karlově náměstí. Celkem 62,4 km dlouhá trať, dále vedoucí skrze Budyni nad ohří, Štětí a Hošťku, cyklisté, po zhruba půldruhé hodině jízdy, zakončí opětovným průjezdem centra města přes roudnický most s finišem na třídě T.G.M.

V době konání závodu dojde k částečnému omezení dopravy. Prosíme řidiče o obezřetnost.

 

Na jezdce čeká téměř čtyři sta náročných kilometrů a boj o cenné body do světového poháru.  Třeba i tentokrát mezi nimi bude nový fenomén typu Petera Sagana a Fabiana Cancellary, kteří svoji hvězdnou kariéru májovými etapami též zahájili. Letos navíc bude na startu i domácí odchovanec Jan Kašpar.

Jsem velmi rád, že v porovnání s předchozím rokem, nepřichází žádné výrazné pořadatelské změny. V uplynulých letech se nám podařilo vše zajistit a připravit tak, že jen navazujeme na velmi zdařilý koncept. Společně s Policií ČR jsme přichystali bezpečné, ale přitom atraktivní trasy, které oceňují nejen závodníci a jejich realizační národní týmy, ale také fanoušci a diváci. Je velmi těžké každý rok udržovat tradici májových etap, jejich prestiž a úroveň, ale hrdě mohu ohlásit, že i na ten letošní rok jsme připraveni a jezdce čekají těžké čtyři dny, které tradičně skončí dojezdem v Terezíně,“ oznámil spokojeně Svatopluk Henke, ředitel Závodu míru juniorů.

V rámci letošního 46. ročníku cyklisté poprvé šlápnou do pedálů ve čtvrtek 4. května. Slavnostní zahájení proběhne na litoměřickém Mírovém náměstí v 14:40 hodin, kde bude zhruba po dvou a půl hodinách také cíl a letošní první vyhlášení. V pátek mladí jezdci musí zvládnout tradičně hned dvě zkoušky. Nejprve je dopoledne naplánovaný souboj s chronometrem v Třebenicích. Odpoledne přijde na řadu „Roudnická“ část. „Start bude obligátně na Karlově náměstí a cíl na Masarykově třídě, kde závod získal více na své atraktivitě. Na trati nebude chybět ani rychlostní prémie v Budyni, Štětí a Hoštce,“ podotkl Henke.

V sobotu se junioři dostanou přes hranice na německé území. Start těžké kopcovité etapy bude pře teplickou radnici. Sobotní prověrka právem nese označení "Královská". Během ní cyklisté budou muset dvakrát vystoupat na Komáří Vížku a naplánovány jsou také sprinterské prémie v Duchcově a v Dubí. Cíl je v německém Altenbergu. Čtyřdenní boj o žlutý trikot vyvrcholí v Terezíně. Na peloton čeká dnes už známý okruh u Ploskovic, Maškovic a Třebušína.

Závod míru je opět zařazen do nejvyšší světové soutěže pro juniory – Juniors Nations´ Cup. Májové etapy jsou jednou z devíti vyvolených akcí. Do Čech se tak sjedou nejlepší juniorští závodníci z celého světa. Přihlášeno je třiadvacet šestičlenných družstev včetně výběru české reprezentace, kterou povede Tomáš Konečný. Také letos se povedlo zajistit výjimku pro start smíšeného česko-německého družstva Euroregionu. „Diplomatickou cestou se nám opět podařilo vyjednat start mix týmu, který bude sestaven ze tří českých a tří německých jezdců. Tým má současně upozornit na výbornou přeshraniční spolupráci,“ dodal spokojeně Svatopluk Henke.

Na startu nebudou chybět i jména ověnčená prvními světovými úspěchy. Mezi přihlášenými je třeba stříbrný jezdec z mistrovství světa v katarském Dauhá Němec Niklas Markl. Loni si ze závěrečné etapy v Terezíně odvezl bronz. Druhý nejúspěšnější „prvoročák“ loňského celkového pořadí, Švéd Jakob Erikkson, jistě bude chtít vylepšit svoji šestnáctou pozici. Nezajímavá nebude ani sestava českých reprezentantů. Daniel Babor loni získal stříbro ve scratchi na dráhovém mistrovství světa ve Švýcarsku. „Babor by měl být skvělý v dojezdech. O parádní výsledek se nedávno postaral český reprezentant Richard Holec na juniorské verzi Paříž – Roubaix, kde dojel na sedmé příčce. Vacek a Sedláček by měli patřit k tahounům našeho týmu. Věřím tedy, že i české družstvo se dokáže prosadit,“ podotkl Henke, když současně hrdě ohlásil start domácího odchovance Jana Kašpara z Českých Kopist, který poveze trikot Euroregionu. Kašpar bude po dlouhých šesti letech dalším z terezínských odchovanců, kteří se postaví na start prestižního Závodu míru juniorů. Předchozí závodník Matěj Zahálka se navíc při svém druhém startu v roce 2011 senzačně  postavil na pódium. Do cíle v Litoměřicích dospurtoval třetí. „Vážně se těším na to, jak si naši kluci povedou a samozřejmě, jak se bude rvát právě náš Honza. Při svém prvním startu to pro něj bude především zkušenost. Mě ale baví sledovat vývoj všech jezdců, kteří naším závodem prošli. Mnohdy se po letech s některými, co se dostali do profesionálního pelotonu, setkáme a nostalgicky vzpomeneme, jak jim Závod míru pomohl ke startu kariéry. V tu chvíli si člověk uvědomí, že to, co děláme, má vážně smysl. Uvidíme tedy, co přinese ten letošní ročník,“ těší se na 46. ZMJ jeho ředitel Svatopluk Henke.

Tím, že Závod míru juniorů patří k nejprestižnějším a tradičním akcím kalendáře světové juniorské cyklistiky, zapracoval pořadatelský tým z CK Slavoj Terezín i na patřičném zázemí. Kancelář závodu se loni přesunula do útrob kavalíru 6, kde aktuálně vzniká nové muzeum cyklistiky. „S Terezínem a vedením jeho městského úřadu máme velmi úzkou spolupráci, a společně zde budujeme cyklistickou síň slávy a muzeum cyklistiky. Postupně získáváme cenné exponáty a máme tu i připravené trikoty někdejších jezdců Závodu míru. Chybět nebude třeba i podepsaný dres mistra světa Michala Kwiatkowského nebo Petera Sagana, kteří úspěšně zdolali naše májové etapy,“ poznamenal ředitel Svatopluk Henke.

zdroj: ZMJ


Návrat na předchozí stránku
Roudnice nad Labem
Město Roudnice nad Labem
Karlovo náměstí 21, 413 01 Roudnice nad Labem
IČ: 00264334, DIČ: CZ00264334
GPS souřadnice: 50˚ 25' 31,39" N, 14˚ 15' 42,52" E

Telefon: 416 850 111,fax: 416 850 171
E-podatelna: epodatelna@roudnicenl.cz
ID datové schránky: qdwbviv

Úřední hodiny úřadu
pondělí a středa: 7:00-17:00
úterý a čtvrtek: 9:00-15:00
pátek: nejsou stanoveny, úřad pro veřejnost uzavřen
Jednání mimo úřední hodiny je možné na základě domluvy
s příslušným pracovníkem.


Další provozní doby:
Pokladna úřadu
Informační a dopravní centrum Podřipska, Arnoštova 88
Povinné informace

Facebook a RSS kanál
Facebook Facebook