Doporučení odboru sociálních věcí seniorům

aktualita 19. 07. 2016| Město Roudnice nad Labem | Tisková zpráva města

Starší lidé mohou mít značné obavy z kriminality a cítí se proti ní bezbranní. Jejich obavy bývají mnohdy o to silnější, pokud žijí osaměle. Existuje však mnoho různých způsobů, jak lze bezpečí seniorů podstatně zvýšit. Nabízíme vám proto několik praktických rad a doporučení, které pro vás mohou být užitečné.

 

 

1.   Zamykejte vchodové dveře !

      Nenechávejte odemčené, či otevřené dveře ani tehdy, kdy odcházíte z domova pouze na chvíli, nebo se zdržujete v blízkosti svého bydliště. Majitelé rodinných domů by tuto zásadu měli ctít, i v případě, že vstup do domu je možný pouze přes zahradu, kde se právě nacházejí. Klíče neschovávejte poblíž dveří (pod rohožkou, květináčem apod.)

 

 2. Neotevírejte, pokud se nepřesvědčíte, kdo je za dveřmi!

Panoramatické kukátko je finančně dostupné a investice tohoto druhu se rozhodně vyplatí. Kvalitním pomocníkem bude i pojistný řetízek.

 

 3. Pokud to není nezbytně nutné, nepouštějte do bytu osobu, kterou neznáte!

Mnoho záležitostí je možné vyřídit i na zahradě, před domem či na chodbě. Pokud to charakter jednání dovoluje, použijte nevinnou lest a s omluvou vysvětlete příchozímu, proč ho nemůžete pozvat dál (malování, nečekaná návštěva, oslava narozenin atd.)

 

4.   Přesvědčte se, zda příchozí je osobou, za kterou se vydává!

Požadujte předložení dokladu, který příchozího zplnomocňuje k úkonům, které hodlá učinit (kontrola vodoměrů, plynu, elektřiny apod.) V případě jakéhokoli podezření požádejte o telefonní číslo jeho nadřízeného a totožnost osoby si ověřte.

 

5.   Nenechávejte cizí osoby v bytě o samotě!

Pokud situace vyžaduje, aby příchozí osoba vstoupila do vašeho bytu, umožněte jí pohyb pouze v místech, kde je vzhledem ke splnění avizovaného cíle návštěvy její přítomnost nezbytná (místo, kde se nachází vodoměr, elektroměr, plynoměr apod.). Nenechávejte ji ani chvíli o samotě.

 

6.   Nepouštějte do bytu více cizích osob najednou!

Pokud přichází více než jedna osoba, požádejte ostatní, aby počkali venku. Do bytu vpusťte vždy pouze jednu osobu, které se můžete plně věnovat.

 

 7.   Nebuďte za každou cenu dobrými hostiteli!

Nabídnutý šálek kávy či sklenice vody je jistě vizitkou dobrého hostitele. Pokud by to však znamenalo, že budete nuceni opustit příchozí osobu a odejít do jiné místnosti, pak raději tento nápad nerealizujte. Ne vždy totiž platí: „Host do domu – Bůh do domu.“ Pakliže o podobnou službu budete osobou požádáni, vyzvěte ji, aby vás následovala.

 

8.   Neprozraďte své domácí skrýše!

Pokud jste již při prvním kontaktu zjistili, že budete během jednání potřebovat osobní doklady nebo peníze, ještě než pustíte příchozího do bytu, vezměte si vše potřebné k sobě. V žádném případě nedovolte, aby cizí osoba viděla, kde doklady, cennosti a peníze doma uschováváte. Větší finanční hotovost doma raději nenechávejte. Když se už tak stane, pak celý obnos rozdělte na několik hromádek a ty pak uschovejte odděleně.

 

9.   Sousedská výpomoc nikdy neuškodí!

Máte-li možnost, požádejte souseda, aby byl vašemu jednání přítomen. Více očí více vidí.

 

10. Co je psáno, to je dáno!

Pokud budete mít z jakéhokoli důvodu pochybnosti o serióznosti osoby, která Vás navštívila, poznamenejte si datum a čas návštěvy. Napište si základní údaje popisu osoby - pohlaví, věk, výška, stáří, barva vlasů a očí, účes, oblečení, zvláštní znamení apod. Nezapomeňte, že vždy můžete kontaktovat Policii České republiky na bezplatné lince tísňového volání 158.

 

11. Nevěřte každému, kdo vám na ulici nabídne pomoc

Ne vždy je pomoc nabízená cizím člověkem na ulici myšlena upřímně. Pokud je vám cizí člověk, který vám například nabízí pomoc s taškami apod.,  na první pohled podezřelý, nebojte se pomoc odmítnout.

 

 

Pachatelé čím dál tím více spoléhají na vaši důvěřivost a náležitě jí zneužívají. Možná se vám po přečtení našeho doporučení bude zdát, že v očích těch, kteří k vám přicházejí s čistými úmysly, nebudete působit zvlášť vstřícným dojmem. Věřte však, že každý slušný člověk pochopí vaše obavy a obezřetnost. Konečně, jde přece především o vaši bezpečnost a váš majetek.

Nebojte se krádež, či pokus o ni oznámit policii.

Důležité telefonní kontakty

Policie ČR

158

Městská policie

156

Zdravotnická záchranná služba

155

Jednotné Evropské číslo tísňového volání

112

Život 90 Senior telefon

800 157 157

Elpida – Zlatá linka seniorů

800 200 007

Městský úřad Roudnice n. L. - ústředna

416 850 111

Městský úřad Roudnice n. L. – sociální odbor

416 850 161

 

 


Návrat na předchozí stránku
Roudnice nad Labem
Město Roudnice nad Labem
Karlovo náměstí 21, 413 01 Roudnice nad Labem
IČ: 00264334, DIČ: CZ00264334
GPS souřadnice: 50˚ 25' 31,39" N, 14˚ 15' 42,52" E

Telefon: 416 850 111 (ústředna),
fax: 416 850 171
E-podatelna: epodatelna@roudnicenl.cz
ID datové schránky: qdwbviv

Úřední hodiny úřadu
pondělí a středa: 7:00-17:00
úterý a čtvrtek: 9:00-15:00
pátek: nejsou stanoveny, úřad pro veřejnost uzavřen

Jednání mimo úřední hodiny je možné na základě domluvy
s příslušným pracovníkem.


Další provozní doby:
Infocentrum | Pokladna
Povinné informace

Facebook a RSS kanál
Facebook Facebook